"Artemisinin" a hatóanyag
Kép: A 81 éves Youyou Tu
átveszi a Lasker díjat az artemisinin felfedezéséért
Az artemisinin felfedezésének érdekessége, hogy a kínai politikához köthető. Az 1964-ben kezdődött amerikai-vietnami háborúban a vietnami csapatoknak eleinte állítólag nagyobb veszteséget okozott, mint az amerikai támadások. A krónikák szerint ennek enyhítésére a vietnamiak a baráti kínai hatáságok segítségét kérték. Mao Ce-tung, akit a vietnami kérésen az is befolyásolt valószínűleg, hogy az 1934-es "hossú menetelés" idején a kínai vörös hadsereg 370 nap az egytizedére fogyatkozott, jórészt a malária miatt. A kínai kormány 1967-ben rendelte el az 523-as program indítását (mert május 23-án hozák meg a döntést), melynek során 60ti intézmény 500 kutatójának részvételével új, maláriaellenes gyógyszereket fedezzenek fel, többek között a hagyományos kínai gyógyászatban használatos malária elleni növényi és más eredetű szerek vizsgálatán keresztül. Ez a jól szervezett csapat fedezte fel az artemizint (qinghaosou). Mivel a felfedezést katonai titokként kezelték, 1985-ig csak Kínában és Vietnamban mentette meg a maláriások életét, majd 1985 után világszerte alkalmazták.
A kutatócsoport vezetője Youyou tu farmakológus kutatónőt nevezték ki, akit érdemeiért 2011 decemberében, 81 évesen a nagy presztízsű, amerikai Nobel-díjnak is nevezett, 250 ezer dollárral járó Lasker díjjal tüntettek ki. A díjátadáson Lucy Shapiro, a Stanford Egyetem professzora, a díjat odaítélő bizottság tagja méltató szavai:"A klinikai gyógyítás történelmében ritkán ünnepelhetünk olyan felfedezést, ami emberek százmillióinak fájdalmát és gyötrelmét könnyítette és számtalan emberi életet mentett meg, különösen gyermekek életét, több mint 100 országban." A díj jelentőségére utal, hogy 1945 óta a Lasker-díjasok közül nyolcvanan később Nobel-díjat is kaptak.
Az időközben napvilágra került adatok szerint azonban vitatható Youyou Tu személye érdemének kiemelése, és a konkrét felfedezés esetleg más kutatóknak tulajdonítható.
***kutatás állítólag 2000 gyógynövény vizsgálatából indult, folyamatos szűkítéssel, egyedül, csak az egynyári üröm maradt fenn a rostán.
Viszont a hatásfoka nem volt elég jó, ezért Youyou Tu visszanyúlt a Ge
Hong (Kr.e. 283-343) könyvében leírt recepthez, és abból kiindulva a
kivonás technológiáját változtatva, megtalálta a gyógyító
hatóanyagot.***
Tu Youyou elismerései:
- 1978 az Országos Tudományos Konferencia díja
- 1979 a tudományos és műszaki minisztérium "Országos Tudományos Felfedezésért" díja
- 1982 a Kínai Nemzeti Tudományos és Műszaki Kongresszus invenciós díja
- 1992 a Hagyományos Orvoslás Akadémiájának legmagasabb tiszteletbeli díja
- 1992 az Állami Tudományos és Műszaki Bizottság tíz legjobb nemzeti fejlesztésének része
- 1995 az Állami Tanács Kiváló Dolgozó érdemrendje
- 1997 az egészségügyi minisztérium "Az Új Kína Tíz legjobb Egészségügyi Fejlesztése" díja
- 2002 a Szellemi Tulajdon Országos Hivatalának "Az Új Évszázad Női Feltalálója" díja
- 2003 Mahidol herceg-díj (Thaiföld)
- 2011 Lasker-DeBakey klinikai kutatásért adott díj
- 2015 a Warren Alpert Alapítvány díja
- 2015 Fiziológiai és orvostudományi Nobel-díj
